Vimba melanops (Heckel, 1837)
Vimba vimba melanops Heckel: Дренски, 1951: 107; Abramis vimba var. melanops Heckel: Ковачев, 1921: 92; Ковачев, 1923: 71.
Разред Шараноподобни (Cypriniformes)
Семейство Шаранови (Cyprinidae)
Природозащитен статус: в България: уязвим VU [A1a]; международен: IUCN [DD].
Общо разпространение. Среща се в Европа – в реките от Егейския водосборен басейн: Вардар, Струма, Марица и техните притоци. Установен е и в р. Пиниос в област Тесалия (Гърция).
Разпространение и численост в България. Среща се само в басейните на реките Марица и Струма. Видът е описан от България (р. Марица при Пловдив). Впоследствие е намерен и в други участъци от реката, както и в някои от нейните притоци – Въча, Луда Яна, Стряма, Съзлийка, Тополница, Чепеларска и Харманлийска [1, 2, 3, 4]. Съобщен е за яз. "Батак" [5]. В района на Източните Родопи е установен в р. Арда, притока й р. Крумовица, както и в Бяла река и яз. "Студен кладенец" [6]. Намерен е също и в язовирите "Кърджали" и "Ивайловград" и в повечето от притоците на р. Арда [7]. През последните години е улавян в реките Стряма, Тунджа и Марица [М. Василев, непубл. данни]. В басейна на р. Струма е установен в Кресненското дефиле [8], района на Благоевград и притока Пиринска Бистрица [9], но като цяло се среща от границата до района на Скринския пролом на север (наши данни). В миналото видът е бил със сравнително висока численост в р. Марица [3], но сега е относително рядък.
Местообитания. Среща се предимно в средните и по-рядко в долните течения на постоянни реки с пясъчно и чакълесто дъно.
Биология. Реофилен вид. Съзрява полово на 2–3 години. Размножава се през май–юли. За размножаване извършва характерни миграции нагоре по реките. Отлага хайвера си по каменисти и чакълести места. Храни се с бентосни безгръбначни животни и водорасли. На дължина достига 30, рядко до 40 cm [3, 10, наши данни].
Близки видове. Обикновен морунаш (Vimba vimba). Маришкият морунаш се различава по липсата на кил зад гръбната перка и по-слабо издаденото напред рило.
Отрицателно действащи фактори. Хидротехническите дейности, свързани с напречно преграждане на речните корита, замърсяването на водите и бракониерството.
Предприети мерки за опазване. Няма.
Необходими мерки за опазване. Ограничаване на хидротехническото строителство в средните течения на реките Струма и Марица и техните притоци. Опазване на реките от замърсяване и контрол на спазването на забраната за риболов през размножителния период.
Основна литература за вида: 1. Ковачев, 1921; 2. Ковачев, 1923; 3. Шишков, 1939a; 4. Дренски, 1951; 5. Маргаритов, 1964; 6. Stefanov, Trichkova, 2005; 7. Pehlivanov, 2000b; 8. Стефанов, 2001; 9. Михайлова, 1965а; 10. Карапеткова, Живков, 1995.
Автори Тихомир Стефанов, Теодора Тричкова