Умбра

Umbra krameri Walbaum, 1792

Разред Щукоподобни (Esociformes)

Семейство Умбри (Umbridae)

Природозащитен статус: в България: критично застрашен CR [B1a, c]; международен: IUCN [VU A1ace]; БеК-II.

Общо разпространение. Среща се в средното и долното течение на реките Дунав и Днестър, както и в някои от прилежащите им езера. Впоследствие е интродуциран в някои европейски страни – Великобритания, Германия и Полша.

Разпространение и численост в България. В миналото видът се е срещал в повечето блата около р. Дунав [1]. След това дълго време (над 80 г.) не е бил регистриран и затова не е включван в обзорните публикации за ихтиофауната на България [2, 3]. През 2004 г. е установен отново в ез. Сребърна и в канала, свързващ езерото с р. Дунав [4]. Липсват данни за състоянието на българската популация.

Местообитания. Обитава само постоянни сладководни блата и разливи на реки, обрасли с гъста макрофитна растителност.

Биология. Полово съзрява на 2 години. Размножава се през периода март–април, като изгражда своеобразни "гнезда", които се охраняват от женските индивиди. Плодовитостта на женските е между 1500–3000 хайверни зърна. Храни се със зоопланктон и ларви на насекоми. Продължителността на живот е около 7 години [5].

Близки видове. В България няма.

Отрицателно действащи фактори. Загуба (деградация) на местообитанията, свързана с пресушаване на блатата и заблатените райони; замърсяване на водите.

Предприети мерки за опазване. Единственото находище на вида в страната попада в границите на биосферен резерват "Сребърна".

Необходими мерки за опазване. Изготвяне на План за действие за опазване на вида в страната и Програма за реинтродукция на вида в езерото Сребърна.

Основна литература за вида: 1. Ковачев, 1923; 2. Дренски, 1951; 3. Карапеткова, Живков, 1995; 4. Velkov et al., 2004; 5. Froese, Pauly, 2006.

Автори Тихомир Стефанов, Теодора Тричкова


Умбра (карта на разпространението)

Умбра (илюстрация)