Черно плоско водно конче

Selysiothemis nigra (Vander Linden, 1825)

Разред Водни кончета (Odonata)

Семейство Плоски водни кончета (Libellulidae)

Природозащитен статус: в България : критично застрашен CR [B1a+2а].

Общо разпространение. Среща се в Алжир, Тунис, Либия, Египет, Саудитска Арабия, Сирия, Турция, Ирак, Иран и Афганистан, а в единични находища се среща и в Европа (Испания, Италия, Малта, Гърция, България) и Индия.

Разпространение и численост в България. Известен е само от водоем край Мелнишка река при с. Ново Кономлади, Петричко [1], където е намиран през 1996, 1997, 2005 и 2006 г. Не е наблюдаван постоянно в този водоем.

Местообитания. Изкуствени водоеми. Бреговете му са обрасли с растителност, предимно тръстика (Phragmites australis).

Биология. Сведенията за екологията и биологията на Selysiothemis nigra в България са малко. Липсват данни за предпочитанията на ларвите. Намирани са само възрастни насекоми. В близост до водоема те кацат по единични сухи стъбла на тревиста растителност. Показват силна привързаност към избрания участък, като се завръщат към него след полети за прогонване на неприятел или при уплаха. Новоизлюпени индивиди са наблюдавани в началото на юни, а полово зрели – в началото на юли. В други части на ареала видът лети в период от поне 3–4 месеца [2].

Близки видове. Няма.

Отрицателно действащи фактори. Отводняване на водоема, изхвърляне на битови и промишлени отпадъци по бреговете му, унищожаване на крайбрежната растителност от домашни животни.

Предприети мерки за опазване. Няма.

Необходими мерки за опазване. Изясняване на произхода на водоема. Оценка на риска от пашата на домашни животни и ограничаване на ползването при доказано отрицателно въздействие. Изследвания върху екологията и биологията на Selysiothemis nigra и особено на фенологията за определяне на критичните за вида моменти, като например периода на излюпване на възрастното насекомо.

Основна литература за вида: 1. Beschovski, Gashtarov, 1997; 2. Askew, 2004.

Автори Милен Маринов, Алекси Попов


Черно плоско водно конче (карта на разпространението)

Черно плоско водно конче (илюстрация)