Халофилен скакалец

Platypygius crassus (Karny, 1907)

Разред Правокрили насекоми (Orthoptera)

Семейство Късопипални скакалци (Acrididae)

Природозащитен статус: в България : критично застрашен CR [B2ab(ii)c(ii)].

Общо разпространение. Среща се в Егейското крайбрежие на Северна Гърция, черноморското крайбрежие на България, в Украйна и Русия, в Молдова и каспийското крайбрежие на Русия до делтата на р. Волга.

Разпространение и численост в България. Установен е в ограничено по площ находище при устието на р. Ропотамо (1958, 1961, 1962, 1963 и 1967) [1, 2, 3]. По-късно не е намиран. Наблюдавани са значителни изменения в популационната численост с тенденции към намаляване: висока през 1958 г., много ниска през 1961 г. и ниска през 1962–1967 г. [2, 3].

Местообитания. Халофилен вид. Мезохигробионт и еурихигрофил. Обитава припечни, напълно открити засолени песъчливи терени, частично заливани от морска вода, без или с ниска, много разредена тревиста растителност с преобладаване на Artemisia santonicum по ниски речни брегове близо до морското крайбрежие [1].

Биология. В България възрастните насекоми са намирани през юли и август, но в други части на ареала са установявани от юни до септември [4]. Яйцата зимуват в почвата, снесени на групи в "пашкули", и се излюпват в края на април или през май. Поради строгата привързаност на вида към засолени почви по морския бряг, храната му включва основно тревисти халофилни видове. Придържа се към почвата. През 1958 г., когато единствено е отбелязана висока численост на популацията, индивидите са се придвижвали на групи, проявявайки каламитетно поведение [1].

Близки видове. Няма.

Отрицателно действащи фактори. Туристическата инфраструктура и интензивното развитие на туризма в района между Созопол и Приморско е главен фактор, ограничаващ площта на типичното за вида местообитание.

Предприети мерки за опазване. Находището е включено в резервата "Ропотамо".

Необходими мерки за опазване. Проучване на съвременното състояние на популацията с цел определяне на конкретни мерки за опазване. Забрана на дейности около устието на р. Ропотамо, които нарушават нормалните екологични параметри на местообитанието.

Основна литература за вида: 1. Пешев, 1962а; 2. Пешев, 1971; 3. Пешев, Джингова, 1974; 4. Harz, 1975.

Автори Драган Чобанов, Алекси Попов


Халофилен скакалец (карта на разпространението)

Халофилен скакалец (илюстрация)