Голямоок сатир

Lopinga achine (Scopoli, 1763)

Разред Пеперуди (Lepidoptera)

Семейство Нимфалиди (Nymphalidae)

Природозащитен статус: в България: изчезнал EX.

Общо разпространение. От Централна и Източна Европа през Русия до Япония. Изчезнал в голяма част от територията на Европа.

Разпространение и численост в България. Видът е съобщен в началото на XX в. за с. Самуил [1], и по-късно за местн. Трапотанско, Врачанско [2] и Разград [3]. Не е намиран в България след 1906 г. Няма данни за числеността на популациите по времето, когато видът се е срещал у нас.

Местообитания. Конкретни данни за България липсват. В други находища в Европа обитава покрайнини на влажни ливади непосредствено до смесени иглолистни и широколистни гори или сечища в равнините и предпланините, където има леска (Corylus).

Биология. Малко известна. Едно поколение гoдишно. Пеперудата лети през юни и юли, рядко през август. Женските се излюпват около две седмици по-късно от мъжките. Възрастното насекомо предпочита сенчести места, но е наблюдавано да каца и по листата на леската, където се образуват слънчеви петна. Понякога се събират над 25 индивида на един–единствен храст. Храни се рядко сутрин, предимно с нектар на здравец (Geranium). Копулацията се извършва около обяд, обикновено на няколко метра височина в най-плътната сянка на листата. Хранителни растения на ларвата са Brachypodium sylvaticum и B. pinnatum. Зимува като ларва.

Близки видове. Няма.

Отрицателно действащи фактори. Загубата и деградацията на основните хабитати вследствие на инфраструктурно развитие, индустрия и др. Привързаността на вида към специфични хабитати също играе отрицателна роля при оцеляването му.

Предприети мерки за опазване. Няма.

Основна литература за вида: 1. Маркович, 1909; 2. Abadjiev, 1995; 3. Abadjiev, 2001.

Автор Станислав Абаджиев


Голямоок сатир (карта на разпространението)

Голямоок сатир (илюстрация)