Kageronia fuscogrisea (Retzius, 1783)
Heptagenia fuscogrisea (Retzius, 1783): Русев, 1957: 557; Russev, 1960: 698; Vidinova, Russev, 1997: 142.
Разред Еднодневки (Ephemeroptera)
Семейство Плоскоглави еднодневки (Heptageniidae)
Природозащитен статус: в България : критично застрашен CR [B2ac; C2a; D].
Общо разпространение. Среща се в Норвегия, Швеция, Финландия, Русия, Ирландия, Англия, Франция, Холандия, Германия, Дания, Полша, Чехия, Словакия, Сърбия, Румъния и България.
Разпространение и численост в България. Установяван е в р. Дунав под устието на р. Лом през 1967 г. с единични индивиди [1]. Намиран и в поречието на р. Ропотамо между 1953 и 1957 г. [2, 3]. Няма съвременни данни за намирането на вида.
Местообитания. Обитава варовикови езера и реки с растителност по брега и по речното корито. Предпочита спокойни участъци с по-малка скорост на водата, обрасли предимно с водно лютиче (Batrachium), по-рядко с дренче (Callitriche). Среща се и в локви близо до потоци и реки [4, 5]. Рядък вид.
Биология. Едно поколение годишно. Презимува в стадий ларва. Възрастното насекомо лети през май и юни. След излюпване на яйцата ларвите се развиват бързо през есента и ранна пролет [6]. Имат четинки по краката, които улесняват плуването и назъбени нокти за по-лесно захващане по подводните части на растенията. Ларвата плува непрекъснато срещу течението, докато не попадне в по-спокойни води. Придържа се стабилно към субстрата без да прилепва към него [5]. Храни се със суспендиран детрит или остъргва водорасли и друга микрофлора от твърди субстрати [7].
Близки видове. Heptagenia sulphurea, от който се различава по формата на трахейните хриле на ларвата и морфологията на мъжката полова система.
Отрицателно действащи фактори. Основна заплаха за вида е разрушаването на естествените хабитати, предизвикано от почистването на обраслите с растителност речни брегове, речната регулация, както и замърсяването на водите.
Предприети мерки за опазване. Няма.
Необходими мерки за опазване. Пречистване и опазване на чистотата на водите, възстановяване на естествените жизнени условия на вида, опазване на растителността край речните и езерните брегове.
Основна литература за вида: 1. Vidinova, Russev, 1997; 2. Русев, 1957; 3. Russev, 1960; 4. Macan, 1961; 5. Madsen, 1968; 6. Brittain, 1974; 7. Elliot et al., 1988.
Автор Янка Видинова