Coenonympha oedippus (Fabricius, 1787)
Разред Пеперуди (Lepidoptera)
Семейство Нимфалиди (Nymphalidae)
Природозащитен статус: в България: изчезнал EX.
Общо разпространение. Разпокъсано в Европа, Западен и Южен Сибир, Северен Казахстан, Монголия, Китай, Япония. Изчезнал в по-голямата част от територията на Европа (документирано е 80–100% намаление).
Разпространение и численост в България. Единствените данни за съществуването на вида в България са от началото на 20 в. за местн. Пода и Ала тепе в околностите на с. Маринка, Бургаско [1]. След 1911 г. не е намиран в България. Няма конкретни данни за числеността на популациите по времето, когато видът се е срещал у нас.
Местообитания. Недокументирани в България. Другаде в Палеарктика обитава влажни зони, доминирани от храстова растителност. Среща се главно по мокри неплодородни ливади в периферията на блата, мочурища, торфища или край реки. Рядко е съобщаван и за сухи тревисти места.
Биология. Слабо проучена. Едно поколение през годината. Пеперудата лети от началото на юни до началото на август. Хранителните растения на ларвата са Carex, Eriophorum, Iris, Molinia, Poa palustris, P. pratensis, P. annua, Schoenus. Зимува в ларвен стадий.
Близки видове. Няма.
Отрицателно действащи фактори. Главната заплаха е загубата и деградация на основните хабитати вследствие на изолация и фрагментация, климатични промени, пресушаване на влажни зони, интензификация, залесяване, инфраструктурно развитие, индустрия, туризъм, колекциониране и др. Привързаността на вида към специфични хабитати също играе отрицателна роля при неговото оцеляване.
Предприети мерки за опазване. Няма.
Основна литература за вида: 1. Чорбаджиев, 1915.
Автор Станислав Абаджиев