Cordulegaster insignis Schneider, 1845
Разред Водни кончета (Odonata)
Семейство Ивичести водни кончета (Cordulegastridae)
Природозащитен статус: в България : критично застрашен CR [B2a].
Общо разпространение. Среща се в Турция, страните от Кавказкия регион, Сирия, Ливан, Ирак, Иран, Афганистан, Таджикистан и Киргизстан. На Балканския полуостров се среща в Странджа, по Черноморското и дунавското крайбрежие.
Разпространение и численост в България. В миналото е съобщаван с единични индивиди (ларви и възрастни насекоми) от четири находища [1, 2, 3] и намиран в други пет в последните години край р. Дунав и по Черноморското крайбрежие. В четири от тях е доказан като размножаващ се: по дунавското крайбрежие (р. Бързарци при с. Арчар и поточета на брега на р.Дунав при селата Дунавец и Ветрен, Силистренско) и по Черноморието (поточе в Ботаническата градина край Варна).
Местообитания. Долните течения на малки поточета (широчина около 0,5–1,5 m; дълбочина 0,1–0,5 m) със силно обрасли с дървесна и храстова растителност брегове.
Биология. Представител на пелореофилната ценоза [4]. Ларвите се развиват в потоците или в разливи в околните площи (при минимална дълбочина 0,01 m). Екзувии са откривани изключително по стъблата и листата на тревистите растения в или около водоема. Възрастните насекоми кацат по зелени стъбла на растения над водната повърхност. При търсене на храна летят и над полянки близо до дървесна и храстова растителност, отдалечена до 100 m от местата на развитие на ларвите.
Близки видове. Cordulegaster bidentata, C. picta и C. heros, от които се различава по сините очи при половозрелите индивиди и по формата на аналните придатъци. Различава от C. bidentata и по по-големите жълти петна по тялото, а от C. picta и C. heros и по мястото на петното на първия коремен сегмент.
Отрицателно действащи фактори. Човешкото присъствие в местата за размножаване: изсичане на крайбрежна растителност (поточето до с. Ветрен), замърсяване с битови отпадъци (Ботаническата градина край Варна). Флуктуациите на водите на р. Дунав, които повишават нивото на долните течения на вливащите се потоци.
Предприети мерки за опазване. Няма
Необходими мерки за опазване. Мониторинг на известните популации по българския участък на р. Дунав и в югоизточната част на страната. Проучване на екологията на вида. Информиране на местното население за значението на Cordulegaster insignis като вид с ограничено разпространение и като унищожител на комари и други насекоми.
Основна литература за вида: 1. Неделков, 1923; 2. Бешовски, 1964; 3. Beschovski, 1993; 4. Бешовски, 1967.
Автори Милен Маринов, Алекси Попов