Brachycercus harrisella Curtis, 1834
Разред Еднодневки (Ephemeroptera)
Семейство Малки квадратнохрили еднодневки (Caenidae)
Природозащитен статус: в България : критично застрашен CR [A2a; B1ab(iv); D; E].
Общо разпространение. Среща се във Великобритания, Скандинавски полуостров, Дания, Германия, Полша, Испания, Франция, Северна Италия, Унгария, Балкански полуостров, Европейска Русия.
Разпространение и численост в България. Намиран в р. Дунав при Козлодуй и в р. Марица при Димитровград и Харманли между 1955 и 1964 г. в единични индивиди [1, 2]. Не е установяван при проучванията след 1973 г. в р. Марица [3, непубликувани данни] и в българския дунавски сектор [4].
Местообитания. Типичен обитател на псамореофилната биоценоза на големи бавно течащи континентални реки [1, 5], но се среща и в по-малки реки и потоци в предпланините, в блата и особено в тинести участъци край бреговете [6].
Биология. Eдно поколение годишно. Презимува в стадий яйце, а след излюпването ларвата се развива много бързо (в продължение на 2–3 месеца) [7, 8]. Възрастните насекоми летят в края на юли и през август [9], обикновено късно вечер или през нощта. Те живеят в продължение на 4 до 10 часа [10]. Ларвите са от пълзящ тип. Те са предимно детритоядни и се изхранват с фино суспендирани органични вещества [6]. Приспособление във връзка с обитаването на твърди тинести наслаги е наличието на издатина в единия край на сводестата коремна страна на тялото, с помощта на която ларвата изравя бразда в субстрата. За това спомагат и страничните израстъци на коремните членчета [8].
Близки видове. Cercobrachys minutus, от който се различава по наличието на три конусовидни шипчета на главата на ларвата.
Отрицателно действащи фактори. Замърсяване на големите равнинни реки с непречистени битови и индустриални води. Хидротехническо строителство. Добив на инертни материали от дъното на реките.
Предприети мерки за опазване. Няма.
Необходими мерки за опазване. Предотвратяване на замърсяването на средните и на долните течения на по-големите реки. Възстановяване на местообитанията на вида, в които се е срещал в миналото.
Основна литература за вида: 1. Russev, 1959b; 2. Русев, 1966; 3. Узунов и др., 1981; 4. Russev, Uzunov, 1991a; 5. Brittain, 1972; 6. Elliott et al., 1988; 7. Sowa, 1975; 8. Landa, 1968; 9. Elliott, Humpesch, 1983; 10. Soldan, 1986.
Автор Янка Видинова