Родопски балканопеталум

Balkanopetalum rhodopinum Verhoeff, 1937

Разред Калиподида (Callipodida)

Семейство Шизопеталиди (Schizopetalidae)

Природозащитен статус: в България: критично застрашен CR [B2 a,b(ii)].

Общо разпространение. България.

Разпространение и численост в България. Локален ендемит, известен единствено от пещери около г. Пещера. Установен е в две близко разположени една до друга пещери – Новата и Юбилейна [1, 2, 3]. Млади индивиди, твърде вероятно от същия вид, са известни и от пещерата Снежанка, разположена в същия район, но на по-голяма надморска височина. След 1990 г. видът е регистриран нееднократно в Новата пещера и Юбилейна, където за момента числеността му е стабилна. Съобщението за намирането на вида в пещерата Гарваньовица при с. Турян (Смолянско) [2], вероятно се основава на погрешно определени индивиди от друг близкородствен вид [3].

Местообитания. Вероятен троглобионт и гуанофил. Обитава пещери, предимно най-тъмните им части, където намира и подходяща влажност. Живее в прилепно гуано, около и под камъни, цепнатини в скалите.

Биология. Слабо позната. Установяван е през януари, март, май и юни, като през март и юни са уловени и млади индивиди. Храни се с попаднала в пещерата органични вещества, различни организми, живеещи в прилепното гуано, както и с трупове на умрели животни.

Близки видове. Няма.

Отрицателно действащи фактори. Потенциална заплаха е електрифицирането на пещерата Юбилейна и увеличаването на туристическия поток в пещерата Снежанка.

Предприети мерки за опазване. Пещерите Юбилейна, Новата и Снежанка попадат на територията на резерват "Купена", обявен през 1961 г.

Необходими мерки за опазване. Изследвания на биологията на вида. Забрана за електрифициране на пещерата Юбилейна, ограничаване на достъпа на посетители в някои галерии на пещерата Снежанка.

Основна литература за вида: 1. Verhoeff, 1937; 2. Strasser, 1969; 3. Stoev, Enghoff, 2003.

Автор Павел Стоев


Родопски балканопеталум (карта на разпространението)

Родопски балканопеталум (илюстрация)