Achillea kotschyi Boiss.
Сем. Asteraceae – Сложноцветни
Природозащитен статут. Критично застрашен [CR B1ab(iii)+2ab(iii)]. ЗБР.
Морфология и биология. Многогодишно тревисто растение с разклонено подземно коренище. Стъблата високи до 40 cm, изправени. Листата пересто насечени, с 7–9 двойки дялове от първи порядък; листната ос между дяловете назъбена. Сложното съцветие щитовидно, от голям брой прости съцветия кошнички. Езичестите цветове 5, дълги до 2,5 mm, бели. Плодът плодосемка. Размножава се със семена и вегетативно. Цв. VII–VIII, пл. VIII–X.
Местообитания и популации. Сухи каменливи тревисти места и храсталаци от Juniperus sibirica в пояса на смърчовите гори и субалпийския пояс. Популацията е с висока степен на фрагментация.
Разпространение в България. Стара планина (Ср. – Сопотския Балкан, района на х. „Незабравка“, вр. Добрила, Куманица, на изток до долината на Стара река); при около 1500 до 1900 m н. в.
Общо разпространение. Балкански полуостров, Мала Азия.
Отрицателно действащи фактори. Утъпкването и замърсяването на местообитанията в известните находища в резултат на пашата и развитието на туризма. Семенната продуктивност на вида е занижена. Събира се ограничено от туристи в качеството на лечебно растение.
Предприети мерки за защита. Защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие. Всички известни находища се намират на територията на национален парк „Централен Балкан“ и попадат в защитена зона от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 в България.
Необходими мерки за защита. Поддържане и опазване на местообитанията на вида. Изготвяне на план за действие за опазване на вида и осъществяване на мониторинг на популациите. Съхраняване в ex-situ колекции.
Забележка. Някои автори приемат, че българските растения показват характерни различия и ги отделят като самостоятелен вид,Achillea urumoffii Hal.
Литература: Кузманов и др., 1985; Halàcsy, 1897; Velenovský, 1898; Saukel et al., 2003.
Автори Борис Асьов, Цветомир Денчев